Dondurma Yapan Makineler

Külah Yapma Makinası..

10.000,00 TL + KDV  8.000,00 TL + KDV

Yeni
% 20 İndirim
Breville Dondurma Ya..

45.000,00 TL + KDV  42.000,00 TL + KDV

Yeni
% 6 İndirim
Kiwi Duo..

4.000,00 TL + KDV  2.500,00 TL + KDV

Yeni
% 37 İndirim
Delonghi IL Gelataio..

32.000,00 TL + KDV  28.500,00 TL + KDV

Yeni
% 10 İndirim

Soğutucular sınıfında olan buzdolaplarının yeni çıkan modellerinde dondurucu bölümü de yer almaktadır. Bununla birlikte yalnızca dondurucu özelliği olan buzdolapları da üretilmiştir. Yeni çıkan buzdolaplarında bulunan bir diğer özellik olan no frost dondurucu sistemi ile sıradan dondurucu sistemleri arasında yapılacak tercihte cihazların tüm özelliklerini ve işleyiş şeklini bilmek gerekiyor.

Soğutmanın amacı kapalı bir ortamda, ortam sıcaklığının altında sıcaklıklar yakalamak ve düşük sıcaklığı daim olarak muhafaza etmektir. Fakat ısı sıcaktan soğuğa kendiliğinden geçerken,  tam tersine geçiş kendiliğinden olmaz. İki sistemin arasındaki dengeyi bozabilmek için gerekli olan güç enerjidir. Günümüzde bu işlem soğutucu makineler tarafından gerçekleşmektedir. Soğutucu makineler çalışma şekillerine ve çalıştıkları sıcaklık aralıklarına göre değişir ve sınıflandırılırlar.

No frost buzdolaplarında gazlı, kompresörlü soğutma sistemleri devre çalışanlarının her biri mevcuttur. Diğer sistemlerden farklı olarak evaporatör etrafında olan ısıtıcı rezistanslar, bu rezistansları devre içinde aktif eden ve pasif eden zaman rölesi ve evaporatör üzerinden hava akışıyla doğrudan hızlı soğutma sağlayan fan bulunmaktadır. Gün içinde belirlenen aralıklarla rezistanslar evaporatör üzerinde biriken buzu eriterek hem buzdolabının daha verimli çalışmasını sağlayarak kullanıcının buzları eritmesine gerek kalmaz. Buzdolabında eriyen karların suları genellikle kompresör üzerindeki biriktiği yere giderek kompresörün sıcaklığı ile birlikte buharlaşır veya dolabın altına kadar uzanan kondenser borularının içinden geçtiği bir su toplama kabında kondenser borularının sıcaklığı ile buharlaşır.

Derin Dondurucu Mu, No Frost Mu?

Eski özellikteki derin dondurucu cihazlarda, iç yüzeyini kaplayan yerlerden geçen gaz önce kendi iç yüzeyi daha sonra içindeki malzemelerin ve havanın soğutmasını yapar. Sistemde havanın kendi içinde dönmesi bir süre sonra karlanmaya başlar. No frost dondurucu sistemlerinde, buharlaşma yardımıyla gerçekleşen soğutmanın niteliği ve gücü yükseltilerek daha çok sıcaklık çekimi yapılmaktadır. Kapak açıldığında içerisindeki gaz dolaşımı rahat bir şekilde görünür.

Karlanma ve buzlanma yaparak çalışan derin dondurucularda hava dolaşımının etkin olmamasından dolayı içine daha fazla malzeme konulabilmektedir. Doğrudan nemlenme yaparak soğutan sıradan derin dondurucuda hava dolaşımına ihtiyaç duyulmaz. Hava dolaşımı ile çalışmakta olan no frost sistemlerinde ise bu dolaşımın olmaması soğutma kalitesini etkilemektedir.