Bahçe Ürünleri

Aşı Bağı..

54,00 TL + KDV  24,00 TL + KDV

Yeni
% 55 İndirim
Aşı Macunu..

85,00 TL + KDV  60,00 TL + KDV

Yeni
% 29 İndirim
Aşı Makası..

245,00 TL + KDV  225,00 TL + KDV

Yeni
% 8 İndirim
Dal Kesme Makası..

820,00 TL + KDV  770,00 TL + KDV

Yeni
% 6 İndirim
Akülü Bahçe Makası..

615,00 TL + KDV  590,00 TL + KDV

Yeni
% 4 İndirim
Akülü Çit Kesme..

290,00 TL + KDV  250,00 TL + KDV

Yeni
% 13 İndirim
Elektrikli Çit Kesme..

1.100,00 TL + KDV  990,00 TL + KDV

Yeni
% 10 İndirim
Yüksek Dal Kesme..

275,00 TL + KDV  245,00 TL + KDV

Yeni
% 10 İndirim
Keo Akülü Bahçe Test..

1.400,00 TL + KDV  1.250,00 TL + KDV

Yeni
% 10 İndirim
Ake 35S Elektrikli T..

1.300,00 TL + KDV  1.150,00 TL + KDV

Yeni
% 11 İndirim

Eski zamanlarda bağ, bahçe, tarla ve çiftliklerdeki bütün işlerin hepsi insan eliyle gerçekleştirilmekteydi. Toprağı sürmek için saban, bahçıvan beli, ekinleri ise biçmek için tırpan gibi sıradan tarım aletleri kullanılmaktaydı.

Ülkelerin temel geçim kaynaklarından biri olan tarım, makinelerin kullanılmaya başlamasıyla, ürün sayısının artışı ve kalitesine, zamanın daha yararlı kullanılmasına ve çalışanların daha rahat çalışmasına olanak sağlamıştır.

Ürünlerin bir yerden başka bir yere nakledilmesi tarım sektöründe en zor olan iş olarak görülmektedir. Dünyanın diğer ülkelerinde, yük hayvanları yerine kullanılan en önemli tarım araçlarından biri olan traktör kullanılmaya başlanmıştır. İlk traktör makinaları 1892 yılında ABD’li John Froehlich tarafından üretilmiştir. Arkasına bağlanılan römork sayesinde oldukça ağır yükleri taşıyabilmektedir. Büyük tekerlekli ve güçlü olan bu makina aynı zamanda toprağı işleyen sabanın çekilmesinde de kullanılmaktadır.

Tohum Ekme Makineleri

Tohumlar ekilmeden önce toprağı ekime hazır hale getirmek gerekmektedir. Bunun için çiftçiler toprağı ilk olarak sabanla sürerler. Amaçları zararlı bitkilerin toprağa karışmasını engellemek ve çıkan büyük toprakların küçültmeye hazırlanmasıdır. Küçültme işlemi toprağı havalandırmak, kaldırmak için kullanılan kültivatör ve kesek kırma makineleri ile yapılmaktadır. Kesek kırma makinelerinin arkasındaki tırmık sayesinde toprak düzleştirilip ekime hazır hale getirilir. Bu işlemlerden sonra tohum ekme makinesi devreye girer. Tohum ekme makineleri uzun ve düz sıralar şeklinde tohum ekme işlemini yapar ve bunun yanı sıra serptiği tohumların üzerini toprakla örter. Bütün makinelerin çekim işi de yine traktöründür.

Çiftçiler için ürünlerin toplandığı işlerin en yoğun olduğu zaman hasat zamandır. Her ürün için kullanılan makineler farklıdır. Örneğin biçerdöverler hem ürünlerin biçilmesinde hem de taneciklerin saplarından ayrılma işleminde kullanılır. Özellikle fındık üreticilerinin kullandığı patoz, fındığın kabuğundan ayrılmasını sağlamaktadır. Zaman ve iş gücü bakımından çiftçilerin on günde yapamayacakları işi bir günde bitirirler.

Hasat işlemi sonrasında ekinlerin kurutulması ve öğütülmesi de tarım makineleri sayesinde gerçekleşmektedir. Tarım makineleri toprak verimini artırmak için de kullanılmaktadır.
Elbette ki tarım makineleri sadece bunlarla kısıtlı değildir. Büyük baş hayvancılık ve sütle ilgilenenler, süt sağma makineleri ile günde iki kez hayvanlarını sağabilirler.